subskrybuj: | Komentarze

Czy czytasz gazety

0 komentarzy
Czy czytasz gazety

Jak pokazują statystyki coraz mniej ludzi czyta gazety i może jest tak, że ty tez należysz do tej grupy. Powodów jest wiele, ale dla wielu osób to kwestia pieniędzy, bo gazety bardzo podrożały, po za tym spora część gazet dostępna jest w wersji elektronicznej, a to sprawia, że w rzeczywistości kupowanie gazet w kioski nie jest nam już potrzebne. Po za tym należałoby zauważyć, że nie czytamy tyle, co kiedyś. Ludzie kiedyś nie mieli internatu, ani telewizji, a więc czytanie było jedyną rozrywką. Teraz, w dobie wszechobecnych komputerów i telefonów komórkowych mamy inne zajęcia. Też czytamy, ale w Internecie. Wiadomo, że gazeta ma swoje zalety, ale jak zobaczymy na cenę najpopularniejszych tytułów zrozumiemy, dlaczego popularność gazet słabnie. Kiedyś brukowce i gazety poradnikowe kosztowały 1 zł, a czasem nawet mniej, teraz ta cena przekracza 1 zł, a większość gazet sprzedawana jest w wersji z dodatkiem, co powoduje, że w rzeczywistości cena za taki egzemplarz znacząco rośnie i my zniechęcamy się do takiego zakupu.


Historie w brukowcach

0 komentarzy
Historie w brukowcach

Brukowce słyną z wybujałych historii, które naprawdę bywają ciekawe, ale tylko do pewnego momentu, czasem są wręcz absurdalne, a co najgorsze krzywdzą zupełnie bezbronne osoby, które nawet nie wiedzą, że stały się gwiazdami brukowca. Jak to możliwe? Często brukowce nie analizują informacji, które dostają i robią zdjęcia nie tym osobom, co trzeba, w efekcie o pedofilie zostaje oskarżony człowiek, który znalazł się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Brukowce potem prostują takie sytuacje, ale nikt ich nie czyta, bo umieszczane są na szarym końcu naprawdę małym druczkiem i nikogo to nie interesuje. Cierpią na tym tez rodziny, które świadomie biorą udział w konkursie. Kiedyś głośno było o rodzinie, która wysłała zdjęcia na konkurs zorganizowany przez brukowiec. Potem je opublikowano dodając rozbudowaną historię, że jest to patologiczna rodzina, gdzie dochodzi do strasznych scen. W efekcie rodzina musiała się wyprowadzić z tego miejsca, bo nikt nie chciał uwierzyć, ze to, co napisała gazeta jest nieprawdą. Takie sytuacje nie są odosobnione i tak naprawdę możemy zetknąć się z nimi, na co dzień,


Nie ufaj brukowcom

0 komentarzy
Nie ufaj brukowcom

Nie od dzisiaj wiadomo, że brukowce kłamią, ale wciąż wiele osób zakłada, że każda wiadomość, którą znajdziemy w gazecie za jedyne 1,5 jest zgodna z prawdą. Niestety oprócz wiadomości, które powielają się w innych mediach nie znajdziemy tam historii prawdziwych. Zdecydowana większość jest tworem powstałym dzięki wybujałej wyobraźni autora. Często zdarza się tak, ze brukowce coś przekręcają. Organizują na przykład konkurs na zdjęcie ze zwierzakiem i dzieckiem, a potem piszą wymyślą historię, że ten miły piec nagle zaczął atakować dziecko, z którym się wychowywał. Prawda jest taka, że coś takiego nie miało miejsca, ale takie historie wzbudzają zainteresowanie sensację. Wiele osób codziennie sięga po takie gazety właśnie ze względu na podobne historie. Bywają one sposobem na oderwanie się od tego, co akurat dzieje się w naszym życiu. Niestety jednocześnie potrafią zniszczyć życie osób, które nieświadomie znajdują swoje zdjęcie w gazecie. Niestety takie brukowce sprytnie wykorzystują naiwność ludzi, a historie, które piszą skrzywdziły już nie jedną osobę.


Dlaczego ludzie nie lubią wiadomości

0 komentarzy
Dlaczego ludzie nie lubią wiadomości

Wiedza na temat świata powinna być dla nas ważna i w zasadzie jest, bo większość z nas ogląda wiadomości, ale czy zastanawiałeś i kiedyś, dlaczego tak wiele osób przestaje oglądać wiadomości w telewizji, dlaczego w prostu mówi się o tym, ze wiadomości nie są ciekawe. To na pewno nie jest najłatwiejsza sprawa, bo w rzeczywistości może być nam ciężko to zrozumieć, ale jeśli to możliwe to podstarzajmy się. Przede wszystkim chodzi oto, że coraz więcej wiadomości to zakłamane informacje, takie, których nie chcemy słyszeć, mamy ich dosyć. Oczywiście można zaznać, ze pewne informacje są zakłamane, ale nie zawsze możemy mieć pewność, a nie jesteśmy wyroczniami. Kolejna rzecz to media, które ludzi denerwują, bo dużo nas kosztują, a dają tylko beznadziejne programy i mnóstwo reklam. Zdecydowanie częściej oglądamy natomiast programy lokalne, bo to nasze otoczenie jest dla nas interesujące. Do tego dochodzi kwestia tęgiego, że lokalne media nie są tak nastawione na kwestie polityczne, które są dla nas szczególnie irytujące.


Rola dziennikarza w XIX wieku

0 komentarzy
Rola dziennikarza w XIX wieku

Wynalezienie druku w 1441 r. miało wielki wpływ na rozwój szkolnictwa, a za sprawą rozwoju szkolnictwa, znacznie zmniejszył się analfabetyzm, co z kolei prowadziło do upowszechnienia się prasy. W drugiej połowie XIX wieku pojawiły się pierwsze agencje prasowe, zajmujące się umieszczaniem ogłoszeń w dynamicznie rozwijającej się prasie popularniej. Kiedy prasa stała się niezbędna, pojawiły się pierwsze dzienniki i dziennikarze, których początkową rolą było redagowanie wiadomości. Były to pierwsze media masowe. W konsekwencji zmienił się także wygląd ogłoszeń i plakatów reklamowych. Do tej pory posługiwano się bardzo prostymi, ogólnymi informacjami. Zastąpiono to pisaniem nobilitującym, uzupełnianym o rysunki, a później fotografie, których celem było zachęcenie do zakupu. Była to pierwsza reklama w formie jaką znamy dzisiaj. Wiadomości były tworzone w konkretnym celu. Media dawały nowe miejsce do umieszczania swoich anonsów, a taka reklama szybko dorobiła się swoich zwolenników. Mimo iż mamy już XXI wiek, jej popularność tylko rośnie.


A może życie bez wiadomości

0 komentarzy
A może życie bez wiadomości

Zastanawiałeś się kiedyś, czy można żyć bez wiadomości, czy faktycznie możliwe jest, żeby nie mieć żadnej wiedzy o świecie. Z jednej strony jest to ciekawa kwestia, bo tak naprawdę życie bez wiedzy o świecie mogłoby być spokojnie jesz, o ile mniej zmartwień ma osoba, która nie ogląda wydarzeń ze świata, które raczej trudno uznać za najbardziej pozytywne. Kolejna kwestia dotyczy tego, że faktycznie wiadomości bywają zakłamane i my nie chcemy żyć w tej obłudzie, ale jednak z drugiej strony należałoby zauważyć, że wiadomości są nam potrzeb, żeby coś o tym świecie wiedzieć, czy faktycznie chcemy żyć w nieświadomości, co zdążyło się w kraju, czy na świecie. Nie można zaprzeczyć, że to kwestia, która powinna odgrywać dużą rolę, aczkolwiek nie należy przesadzać, bo w rzeczywistości może być tak, że wiadomości nas przytłoczą, zaczną panować nad naszym życiem. A przecież powinniśmy zapewnić sobie spokój. Oglądajmy, więc wiadomości, ale ograniczajmy się do porannego przejrzenia informacji lub wieczornych wiadomości w telewizji.